Ockelbo erbjuder något för alla – oavsett om du söker gemenskap eller lugn och ro. Här finns en boendeform som passar just din livssituation.
Drönarfoto taget 2020
Kanske drömmer du om en lägenhet nära centrum, med närhet till service och bekvämligheter, eller så längtar du efter lugnet i ett hus omgiven av skog och stillhet. Möjligheten finns även för dig som vill leva gårdsliv eller förverkliga drömmen om att bygga eget. Oavsett vad du väljer är närheten till naturen alltid en självklar del av vardagen.
Många som bor i Ockelbo vittnar om samma sak - det är en plats där naturen, människorna och det lugna tempot skapar en trivsam vardag. Samtidigt är pulsen i de större städerna aldrig långt borta – vilket gör att du enkelt kan kombinera det bästa av två världar.
I Ockelbos nyaste villaområde, Äppelbacken, lade kommunen ut nio byggklara tomter till försäljning. Sedan den sista tomten såldes 2021 har området vuxit fram, och idag står det villor på samtliga tomter. Vi har träffat tre familjer som valt att satsa på livet i Ockelbo och som ser sin framtid här. De har byggt sina hem på Äppelbacken – och vi ville veta mer om varför de valde just Ockelbo, och vad de uppskattar mest med att bo här.
Flygfoto över Äppelbacken 2015
Amanda Hultkrantz & Mathias Lundgren - Två Ockelbobor sedan barnsben som sett sig efter hus i grannkommuner men sedan landat i att Ockelbo är en plats de trivs på, och att allt de behöver finns här.
Vi hade inte alls tänkt bygga hus från början. Vi letade efter ett större hus med lantligt läge, då utan resultat. De hus som kom ut på marknaden blev dyrare än vi hade tänkt, och hade ofta omfattande renoveringsbehov. Vi tittade även på hus i grannkommuner men kom hela tiden tillbaka till Ockelbo, då det helt enkelt är en plats vi trivs på.
En dag tipsade mäklaren om en tomt på Äppelbacken. Vi åkte och tittade och föll direkt för hur vacker platsen var. Naturskönt läge där man får utsikt över Ockelbos pärlor så som Bysjön, Rönnåsen och fina omkringliggande åkermarker. Tomten var prisvärd och utan att egentligen tänka igenom det hela slog vi till!
Idag bor Amanda och Mathias tillsammans med sina två barn i sin villa på Äppelbacken.
Vi uppskattar att kliva ut genom dörren och ha naturen så nära. Det finns mycket att göra i Ockelbo och vi upplever ett stort engagemang och entusiasm bland befolkningen. Många är drivna och ställer upp för varandra. Det finns en Ockelboanda som vi gillar. Bra kommunikationer och pendlingsmöjligheter samt service. Allt man behöver finns i byn. Att ha vänner och familj nära är även det en viktig del för oss.
Mathias Lundgren och Amanda Hultkrantz med sina två barn.
Maja Qvarnström & Emil Ivarsson - Hemvändare som ursprungligen kommer från Ockelbotrakten, flyttat till Umeå för studier och har därefter valt att flytta tillbaka till Ockelbo när det var dags för hus och familjeliv.
Vi är båda uppvuxna i kommunen, Maja i Ockelbo och Emil i Åmot. Vi flyttade upp till Umeå för att plugga och tog examen under pandemin. Emil hade länge drömt om att bygga ett eget hus, vi visste att vi ville närmare hemåt och hade koll på tomter i Gävle-Dalatrakten.
När pandemin kom blev det möjligt för oss att lämna Umeå tidigare än vi först tänkt, och just då fanns en sista tomt tillgänglig på Äppelbacken i Ockelbo. Att välja Ockelbo kändes då som ett lämpligt alternativ, på en plats som för oss var välkänd och trygg.
Maja och Emil bor nu tillsammans med sin son i sitt hus på Äppelbacken.
Det bästa med att bo i Ockelbo är den närhet vi har till allt. Vi har närhet till våra familjer, naturen, förskola och mycket annat, säger Maja.
Maja Qvarnström och Emil Ivarsson med sin son.
Pelle & Linnéa Danielsson - Ockelbobor i grunden som bor tillsammans med sina tre barn i sin villa på Äppelbacken. För Pelle och Linnéa är Ockelbo en plats som har det mesta man behöver – och det som inte finns just här, finns ändå nära till hands.
Vi letade efter hus i Ockelbo samtidigt som tomterna på Äppelbacken blev till salu. Vi tyckte att läget var mysigt och låg bra till, relativt nära till centrum. Det bästa med att bo i Ockelbo är närheten till det mesta man behöver. Här finns naturen, affärer och aktiviteter. Ockelbo ligger även bra till, det är enkelt och smidigt att ta tåget till större städer.
Linnéa och Pelle Danielsson med två av sina tre barn.
Vision av Äppelbacken, målad av Rolf Lindqvist 2015
Hjälpte informationen på den här sidan dig?