Sova på biltaket!

Tälta har de flesta gjort och det kan vara en utmaning både att hitta en slät plats samt att resa tältet. Några av er har kanske lagt märke till konstiga takboxar på vissa bilar. En ”låda på taket” som visar sig vara ett taktält – kan det vara något att prova!?

bil med tält på taket med mimmi i

Ockelboborna Mimmi och Stefan Ekström provade på att taktälta under en semestervecka förra sommaren. Joel Grönberg, som driver företaget Äventyra i Ockelbo, hyr ut taktält. Innan avfärd monterade han taktältet på takräcket och gav enkla och tydliga instruktioner vilket kändes tryggt och bra innan vi gav oss ut på äventyr! När vi packade bilen så slängde vi med en pall och den underlättade då vi monterade upp/ner tältet.

Hur går det till?

Den modellen vi hyrde var ett tält för tre personer och det ingår en bekväm madrass. När vi hittat en plats, parkerat och kollat att bilen stod plant så var det bara att dra i dragkedjan på skyddsduken och vika undan den. Därefter knäppa loss några spännen och greppa teleskopstegen som sitter fastmonterad på tältet. Den drog vi ut och så följde tältbotten med. Simsalabim!

Man fick reglera och säkra upp stegen och därefter sätta i två stag som höll upp entréduken och sedan förankra några linor. Ville man så kunde man sätta i några pinnar som skapade markiser vid de öppningsbara fönstren. Enkelt! Det tog 10-15 minuter när vi gjort det några gånger, cirka 20 minuter första gången.

På den modellen vi hyrde kunde man även komplettera med ett förtält och två gånger under semesterveckan monterade vi det och det var riktigt rymligt. Bra med förtält om man stannar på en plats några dagar eller om man behöver skydd från regn eller mygg. När vi packade ihop taktältet så gick det alldeles utmärkt att lämna kvar sovsäckarna, vilket var smidigt och bekvämt.

två män står vid en sjö med bilen och tältet i bakgrunden

Vart får man taktälta?

Taktältande eller fricamping i husbil eller van omfattas inte av allemansrätten. Reglerna för var du får övernatta om du har taktält, husbil eller van skiljer sig åt från kommun till kommun. En del har inte några regler, andra har förbud mot camping längs allmänna vägar och offentliga platser. Tänk på att rastplatser är främst tänkt för tillfällig rast och inte för att campa.

taktaltarna.se Länk till annan webbplats. finns mer information och tips samt en tydlig sammanfattning över vad man ska tänka på när man campar med taktält, husbil och van. Det finns många platser där du kan taktälta och även om taktältande eller fricamping i husbil inte omfattas av allemansrätten så behöver man ändå ha den och dess paroll ”Inte störa – inte förstöra” i bakhuvudet såklart!

mat i stekpanna på gasolkök vid havet

Hittade vi lämpliga platser?

JA! Vi använde oss av appen Park4night. Där kan man filtrera t ex på lämpliga picknickplatser, serviceställen med WC, natursköna platser och få tips. Vår semesterresa gick norrut och första stoppet var utanför Åre i ett naturskönt område. Därefter bar det iväg till Norge och vi åkte till Bodö och tog nattfärjan över till Lofoten. Vi hade fått tips att ta åksjuketabletter innan och det var tur för det gick rejäla vågor, men allt gick bra!

Vi anlände till Moskenes och då var vi riktigt trötta och åkte för att hitta lämplig plats att taktälta. Det var vi inte ensam om – väldigt många som parkerat på vanliga parkeringsfickor och sov i bilar, taktält eller husbil. Vi tog hjälp av Park4night-appen och tog sikte på en mindre väg och lyckades hitta en fin, avskild plats mellan två berg.

Under dagarna på Lofoten så åkte vi till olika platser, vissa som vi hade sett ut på förhand och andra som vi upptäckte längs vägen. Fantastisk natur och det blev många bilder. På hemvägen åkte vi till Kiruna och sedan söderut och gjorde två övernattningar vid sjöar.

Är du en taktältare?

Mimmi trodde det skulle kännas lite konstigt att klättra upp på biltaket och sova, men det kändes hur bra som helst! Det var stabilt och det var inga problem att ta sig upp och ner via stegen. Att taktälta är ett trevligt sätt att ta sig ut i naturen och efter denna vecka så finns två ambassadörer som pratar varmt om taktältning.

bil med taktält med berg i norge i bakgrunden

Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Vad var det du letade efter?
Publicerad: | Senast uppdaterad:

Du kanske också är intresserad av

Det finns inga evenemang för närvarande