Höstterminen är igång och för elever i skolorna innebär den en tydlig förändring: mobiltelefoner samlas nu in för hela skoldagen. För att göra rasterna meningsfulla och roliga har Perslundaskolan satsat på en rad nya aktiviteter i cafeterian.

För att skapa fler möjligheter till aktivitet och gemenskap under rasterna har skolan nyinvigt sin cafeteria och fyllt den med nya rastaktiviteter. Arbetet är en del av FUN Framtid, ett projekt som syftar till att öka skolnärvaron och stärka elevernas trivsel och delaktighet. Projektet medfinansieras av Europeiska socialfonden (ESF).
På invigningen klippte rektor Andreas Bergman bandet till den uppdaterade mötesplatsen för eleverna i årskurs 7-9.
Min förhoppning att skapa en trivsammare skola för våra elever. Tanken är att det ska vara roligt att vara i skolan när man har rast genom att umgås med sina kompisar och förhoppningsvis hitta nya kompisar, både mellan klassgränser och årskurser, säger Andreas Bergman, rektor för årskurs 7-9.

Alla elever får varsitt personligt Perslunda-kort som de använder för att kvittera ut grejer till aktiviteterna.
I cafeterian har skolan köpt in flera nya aktiviteter som ska erbjuda alternativ till mobiltelefonerna. Eleverna kan bland annat spela sällskapsspel, schack, pingis, dart och subsoccer. Det finns också möjlighet att prova bowling och olika bollkastningsaktiviteter.
Jag tror att det kommer att bli skillnad. Det märks redan att eleverna kommer att samtala mer med varandra och umgås mer med varandra, och inte bara sitta och spela eller titta på sociala medier, säger Andreas Bergman.
Tidigare samlades elevernas mobiltelefoner på Perslundaskolan in under lektionstid, medan de fick använda dem på rasterna. Med den nya lagen gäller mobilförbudet hela skoldagen. Lagen beslutades av riksdagen tidigare i sommar och är en del av regeringens arbete för att öka tryggheten och studieron i skolan.
Nu ser Perslundaskolan fram emot att följa utvecklingen under läsåret.
Det är framför allt på rasterna som förändringen kommer att märkas. Nu får vi se hur eleverna tar till sig de olika aktiviteterna och hur de nya mötesplatserna används, säger Andreas Bergman.

Hjälpte informationen på den här sidan dig?